26/20/10 €
”Miks maailma on niin v🤬tun vaikee? Kaikki on yhtä s😈tanan sekamelskaa, eikä ainoastaan mun pään sisällä, niinku mulle yritetään uskotella. 🤯 Mua halutaan rajoittaa, 🚫 hillitä, kontrolloida? Mun pitäis sopeutua. 🤨 Mitä sekin tarkottaa? Onks se muka mun ongelma, jos mä olen teille liikaa, mitä? 🤷 Katsokaa peiliin. 🪞 Ettekö te näe, miten rikki te ootte? 💔 Tehän tässä tarviitte apua, en minä.”
Äänitaiteilija Annika Fuhrmann ja sähkökitaristi Jukka Kääriäinen esittävät minioopperan Didi vs. Maailma, joka koostuu kymmenestä draamallisesta kohtauksesta. Nuori neurodivergentti naisoletettu Didi etsii paikkaansa maailmassa, joka sulkee korvansa, tukahduttaa ja rajaa. Kaikkialla on käsittämättömiä sääntöjä ja normeja, jotka puristavat, pakottavat ja rajoittavat. Didi kohtaa Kitaristin, jonka seurassa on kummallisen helppo olla. Kitaristista tulee vähitellen Didin maailman keskipiste. Didi kokee ensimmäistä kertaa, että hänen elämällään on merkitys.
Didin tarinaa kerrotaan oopperan, teatterin, sosiaalisen median sekä video- ja esitystaiteen keinoin. Se sopii niin keskelle julkisen tilan hälinää kuin myös suurten salien näyttämöille. Se ei vaadi ympärilleen keskittynyttä ja hiljaista konserttikulttuuria vaan on läsnä siellä, missä sinäkin, yrittäen vimmatusti vaatia oikeutuksen olemassaololleen.
Teos on Heinz-Juhani Hofmannin säveltämän Afrodite ”Didi” Hakkaraisen julkinen elämä ja kuolema -teostrilogian toinen osa. Trilogian ensimmäinen osa Minä/Minä/Minä (2024) ja nyt Viitasaarella kuultava osa ovat saaneet ylistävän ja keskustelua herättävän vastaanoton rohkeiden, yhteiskunnallisesti herkkien ja ajankohtaisten aiheidensa ansiosta.
Didin ajatuksia ja elämää voi seurata myös hänen omalla sometilillään.
Työryhmä
Heinz-Juhani Hofmann, sävellys ja libretto
Eetu Lipponen, ohjaus ja livevideo
Karoliina Korhonen, visuaalinen suunnittelu
Isa Kortekangas, paperinukkekonsepti
Esiintyjät:
Annika Fuhrmann, sopraano
Jukka Kääriäinen, sähkökitara
Ohjelma
Heinz-Juhani Hofmann: Didi vs. Maailma
10 draamallista kohtausta naisäänelle ja sähkökitaralle
1/10 Ahdistus
Didi etsii sanoja tunteelle, jota ei pysty nimeämään.
2/10 Background story
Didi muistelee sitä, kuinka satutti äitiään. (K-15)
3/10 Lehmänkello
Didi kertoo Kitaristin tyttöystävästä, Lehmänkellosta. (K-13)
4/10 Huostaanotto 1
Didi kertaa sijoituksen alkuvaiheita, sekä syitä jotka johtivat huostaanottoon. (K-13)
5/10 Kitaristi
Didi kokee Kitaristin lähettämän sydänemojin merkiksi jostain syvemmästä.
6/10 huostaanotto 2
Didi muistelee aikaa, jolloin oli huostaanotettuna. (K-15)
7/10 Didi jätetty luetulle
Kitaristi ei vastaa Didin viesteihin. Epävarmuus tempaa Didin hallitsemattomaan monologiin. (K-15)
8/10 Aaria
Didi esittää säveltämänsä laulun.
9/10 Petos ja raivo
Didi löytää syyllisen Kitaristin vaikenemiselle. (K-15)
10/10 Epilogi
Didi on yksin. Päivät liukuvat ohi toistensa kaltaisina. Ajatukset hapuilevat vailla suuntaa.
Liput
26 € perus / 20 € eläkeläinen / 10 € alennuslippu: lapsi (7–17-v.), opiskelija, työtön, varushenkilö
Konsertin kesto 1h, ei väliaikaa.
Bongaa Didi ja Kitaristi myös keskustan Pop Up -esityksistä tiistaina 30.6.! Katso tarkemmat tiedot täältä.
Sisältövaroitus: Osa kohtauksista sisältää viittauksia väkivaltaan sekä mielenterveyteen liittyviä teemoja. Esitykset on suunnattu aikuisille.
