Etusivu > OHJELMA 2022

OHJELMA 2022


Näyttely | 5.–11.7. 

Claudia Molitor: Listen to my World

Linja-autoaseman tyhjä liiketila | Vapaa pääsy 

Teos on Huddersfield Contemporary Music Festivalin, Wilde Westenin, SPOR Festivalin, Musiikin ajan, Transitin ja Onassis Stegin yhteistilaus, ja se on osa Euroopan unionin Luova Eurooppa -ohjelmaan kuuluvaa Sounds Now -hanketta. 


Näyttely | 5.–29.7. 

Musiikin aika 40 vuotta

Viitasaaren kirjaston näyttelytila | Vapaa pääsy 
Avoinna ma, ke, to 12–18, ti, pe 12–16, viikonlopun aukioloajoista ilmoitetaan erikseen


Konsertit

Tiistai 5.7. | Klo 19.00

Venture Capital Punishment 

Viitasaari Areena | Liput 30/22€

Talea Ensemble 

James Baker, kapellimestari 

Mark Applebaum: Venture Capital Punishment – Pre-Apocalyptic Etudes (a.k.a Rites of a Moribund Tribe) (maailmankantaesitys) 

***

Mark Applebaumin Venture Capital Punisment on Talea Ensemblen tilaus, jota on tukenut New Music USA.
Lisäksi hanketta on tukenut Mid Atlantic Arts USArtists Internationalin kautta yhteistyössä National Endowment for the Arts and the Mellon Foundationin kanssa.


Keskiviikko 6.7. | Klo 17.00

Eupepsia Dyspepsia

Teatteri | Liput 25/18€

ICTUS

Anna Mendelssohn, kertoja, projisoinnit
Eva Reiter, viola da gamba, nokkahuilu, muut soittimet
Tom Pauwels, sähkökitara, muut soittimet
Tom de Cock, lyömäsoittimet, muut soittimet
Alexandre Fostier, äänet, valot

Eva Reiter & Karin Harrasser: Eupepsia Dyspepsia – An Archive of Appropriations

Eva Reiter: Una boca para Don Januario Soriocó
Anonymus: Hanacpachap cussicuinin
Angelica Castello: Tarantella teoksesta Tres Texturas Arácnidas
Fredy Vallejos: Tres minicaturas
Marin Marais: Prélude a-molli
Angelica Castello: Pavana Onirica teoksesta Tres Texturas Arácnidas
Eva Reiter: Er tötet den Strauß mit einer Nadel
Robin Hoffmann: Birkhahn Studie
Eva Reiter: My iron-spurred lady
Angelica Castello: Canarie de Mercado teoksesta Tres Texturas Arácnidas
Jorge Sánchez-Chiong: NoPasaCalle – Primer Viaje
Diego Ortiz: Recercada segunda

 ***

Esitys on osa Euroopan unionin Luova Eurooppa -ohjelmaan kuuluvaa Sounds Now -hanketta. Teos on yhteistilaus, jonka ovat tuottaneet Huddersfield Contemporary Music Festival, Onassis Stegi, SPOR, Musiikin aika, Ultima ja Wilde Westen.


Keskiviikko 6.7.  | Klo 19.00

Femenine

Kirkko | Liput 30/22€

Talea Ensemble 

Julius Eastman: Femenine 


Torstai 7.7. | Klo 16.30 

Constant Interchange of the Most Various Kinds

Teatteri | Liput 25/18€

ICTUS 

Eva Reiter, paetzold ja viola da gamba*
Tom Pauels, sähkökitara 
Tom de Cock, lyömäsoittimet 
Andrea Mancianti, elektroniikka 
Alexandre Fostier, ääni

Fausto Romitelli: Seascape*
Andrea Mancianti & Tom De Cock: Set I
Eva Reiter: Improvisation with pitch pipes
Bryn Harrison: Return
Andrea Mancianti & Tom De Cock: Set II
James Saunders: constant interchange of the most various kinds


Torstai 7.7. | Klo 19.00 

”Democracy Is an Illusion”

Viitasaari Areena | Liput 25/18€

International Ensemble Modern Academy

Alexander Sinan Binder, kapellimestari 
Quentin Nivromont, IRCAM-elektroniikka

Sebastian Hilli & Jenny Jokela: Hibernation (Suomen kantaesitys)*
Tania León: Indigene
Samir Odeh-Tamimi: Ahinnu II
Philip Venables: Illusions

* Musiikin ajan, IRCAMin, Gaudeamus Muziekweekin ja International Ensemble Modern Academyn yhteistilaus yhdessä Euroopan unionin Luova Eurooppa -ohjelmaan kuuluvan Ulysses-hankkeen tuella. 


Torstai 7.7. | Klo 22.00

Afraid of Nothing 

Kirkko | Liput 18/13€

Jennifer Torrence, lyömäsoittimet 

Mark Applebaum: Aphasia
Yvette Janine Jackson: Deliberate (Afraid of Nothing)
Celeste Oram: _ . . / . _ _ / . / . _ . . / . _ . . /
Trond Reinholdtsen: Solo from Institute for Post-Human Performance Practice


Perjantai 8.7. | Klo 16.30

Answer Machine Tape, 1987

Teatteri | Liput 18/13€

Zubin Kanga, piano

Philip Venables: Answer Machine Tape, 1987. (maailmankantaesitys)
***
Answer Machine Tape, 1987 on Zubin Kangan, Lontoon yliopiston UKRI Future Leaders Fellowship and Royal Hollowayn, Marchus Trustin ja Festival d’Automne à Paris’n sekä Euroopan unionin Luova Eurooppa -ohjelman Sounds Now -hankkeeseen osallistuvien Musiikin ajan, November Musicin ja Huddersfield Contemporary Music Festivalin yhteistilaus.


Perjantai 8.7. | Klo 19.00

Sound Theatre

Kirkko | Liput 30/22€

Quartetto Maurice*

Neue Vokalsolisten Stuttgart 

Luigi Nono: Fragmente – Stille, An Diotima for string quartet*
Chaya Czernowin: Immaterial


Perjantai 8.7. | Klo 22.00

Metals & Drums 

Viitasaari Areena | Liput 25/18€

Ulysses Percussion Ensemble 

Rémi Schwartz (Percussions de Strasbourg) 
Iannis Xenakis: Metaux (Pléiades) 
James Alexandropoulos-McEwan: a/mi(d)st a/noise_and, -[d]is_interference/// (maailmankantaesitys)*
Mioko Yokoyama: Talking Metals, Talking Drums (Suomen kantaesitys)*
Per Nørgård: Square and Round
Malika Kishino: Sange 

Yleisradio radioi konsertin. 

* Musiikin ajan, Gaudeamus Muziekweekin ja Varsovan Syksyn yhteistilaus yhdessä Euroopan unionin Luova Eurooppa -ohjelmaan kuuluvan Ulysses-hankkeen tuella.


Lauantai 9.7. | Klo 14.00

The Present Artist and the Absent Composer

Teatteri | Liput 25/18€

Andreas Borregaard, harmonikka*
Zubin Kanga, piano 

Marcela Lucatelli: Drift*
Claudia Molitor: You touched the twinkle on the helix of my ear
Per Nørgård: Anatomic Safari*
Nicole Lizee: Scorsese Etudes
Alexander Schubert: WIKI-PIANO.NET

Zubin Kangan esiintymistä on tukenut UKRI Future Leaders Fellowship.


Lauantai 9.7. | Klo 16.30 

Voice Affairs I 

Viitasaari Areena | Liput 25/18€

Neue Vocalsolisten Stuttgart 

Youmna Saba: I covered the planet with a dried leaf
Dániel Péter Biró: Asher Hotseti Etkhem*
Cynthia Zaven: Madrigal d’Essilio
Raed Yassin: A Short Biography of a Snake

***

Kokonaisuus on osa Euroopan unionin Luova Eurooppa -ohjelman tukemaa Sounds Now -hanketta.


Lauantai 9.7. | Klo 19.00 

Shadows For the Future 

Kirkko | Liput 25/18€

Quartetto Maurice 

Mauro Lanza: The 1987 Max Headroom Broadcast Incident
Minna Leinonen: Three Point Eight (maailmankantaesitys, Musiikin ajan tilaus)
Fausto Romitelli: Natura morta con fiamme
Claudio Panariello: On the possibility of cultivating shadows

Yleisradio radioi konsertin. 


Lauantai 9.7. | Klo 22.00

Voice affairs II

Viitasaari Areena | Liput 18/13€

Neue Vocalsolisten Stuttgart 
Aya Metwalli

Samir Odeh-Tamimi: Jarich
Aya Metwalli: Cabaret Macabre
Samir Odeh-Tamimi: VROS

***

Kokonaisuus on osa Euroopan unionin Luova Eurooppa -ohjelman tukemaa Sounds Now -hanketta.


Sunnuntai 10.7. | Klo 14.00 

Moninaisuuden kuratointi kurssin loppuesitys 

Valtuustosali | Vapaa pääsy 

***

Kokonaisuus on osa Euroopan unionin Luova Eurooppa -ohjelman tukemaa Sounds Now -hanketta.


Sunnuntai 10.7. | Klo 17.00

Sävellyskurssin loppukonsertti

Seurakuntasali | Vapaa pääsy

Schallfeld Ensemble 
International Ensemble Modern Academy

Tímea Hvozdíková
Li He 
Mathias Schmidhammer 
Zhuosheng Jin 
Matteo Gualandi 
Þorkell Nordal 
Jinwook Jung 

(kantaesitykset)

***

Kokonaisuus on osa Euroopan unionin Luova Eurooppa -ohjelman tukemaa Ulysses-hanketta.


Sunnuntai 10.7. | Klo 20.00

Mothertongue

Kirkko | Liput 30/22€ 

KammarensembleN
Christian Karlsen, kapellimestari 
Isabel Pfefferkorn, mezzosopraano 
Charles Uzor, nauha 
Andreas Borregaard, harmonikka*

Philip Venables: My favourite piece is the Goldberg Variations*
Charles Uzor: Mothertongue


Maanantai 11.7. | Klo 14.00

Sävelletyn teatterin kollaboraatiokurssin loppukonsertti 

Teatteri / koulualue | Vapaa pääsy

***

Kurssi on osa Euroopan unionin Luova Eurooppa -ohjelman tukemaa Ulysses-hanketta. 


Maanantai 11.7. | Klo 17.00

Sävellys- ja harmonikkakurssin loppukonsertti 

Seurakuntasali | Vapaa pääsy

Quartetto Maurice

Davide Wang 
Robert Ruohola 

(kantaesitykset) 

Loput ohjelmasta julkaistaan myöhemmin. 


Maanantai 11.7. | Klo 20.00

The System of Nature 

Viitasaari Areena | Liput 30/22€

Schallfeld Ensemble 

Mauro Lanza & Andrea Valle: Systema Naturae

***

Kokonaisuus on osa Euroopan unionin Luova Eurooppa -ohjelman tukemaa Ulysses-hanketta.


Lippujen alempi hinta: Opiskelijat, eläkeläiset ja Viitasaaren Kesäakatemia ry:n jäsenet.


Tapahtumapaikat

Viitasaari Areena, Urheilutie 9
Kirkko, Kirkkotie 9
Teatteri, Koulukuja 8
Seurakuntasali, Pappilantie 6
Koulukeskus, Koulukuja 2
Kaupungintalo, Keskitie 10
Musiikkiopisto, Koulukuja 8

Festivaalitoimisto festivaalin aikana: Digikeskus/Lennätin, Keskitie 4


Ohjelma täydentyy ja muutokset mahdollisia!